Bakü'de Üniversitemiz İş Birliğinde Ödüllü Ar-Ge Proje Pazarı Düzenlendi

Üniversitemiz ile Kazak Milli Kızlar Pedagoji Üniversitesi iş birliğinde, Bakü Avrasya Üniversitesinde Niğde TEKNOPARK A.Ş. organizasyonunda Ödüllü Ar-Ge Proje Pazarı düzenlendi.

Üniversitemiz ile Bakü Avrasya Üniversitesi ve Kazak Milli Kızlar Pedagoji Üniversitesi arasındaki bilim, Ar-Ge ve teknoloji alanına ilişkin iş birliği protokolü çerçevesinde tertip edilen organizasyonda katılımcıların projeleri değerlendirildi. Bu kapsamda toplam 63 projenin kabul edildiği pazarda, Türkiye’den sekiz ayrı üniversiteden 34, Kazakistan’dan iki ayrı üniversiteden 17, Azerbaycan’dan ise yine iki yükseköğretim kurumundan 12 proje yarıştı. 

Dereceye Giren Katılımcılara Ödülleri Takdim Edildi
Bakü Avrasya Üniversitesi Niğde TEKNOPARK A.Ş. İrtibat Ofisi’nde posterlerle sergilenen projeler, paydaş üniversitelerden akademisyenlerden oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Bu kapsamda Türkiye’den Aslı Bozdağ “Hydrooxplorer”, Kazakistan’dan Nazken Nabiyeva “Student Radio” ve Azerbaycan’dan Nermin Mammedova ise “E-Çare” başlıklı projeleriyle ödül almaya hak kazandılar. Jüri Özel Ödüllerini ise Türkiye’den Emine Çakmak “Lifeline”, Kazakistan’dan Karlygash Ashirkanova “Turkic World Metaverse”, Azerbaycan’dan ise Elshan İsayev “Milli Guide” isimli projeleriyle aldılar.

Bakü’de düzenlenen Gala Gecesi’ndeki ödül töreniyle dereceye giren katılımcılar ödüllerine kavuştular. Törende Aslı Bozdağ’a ödülünü ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu takdim etti. Nazken Nabiyeva ödülünü Kazak Milli Kızlar Pedagoji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Zakir Jumakov’un elinden alırken, Nermin Mammedova’ya ise ödülü Bakü Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Nigar Hüseynli tarafından takdim edildi. Jüri özel ödülü almaya hak kazanan Emine Çakmak, Elshan İsayev ve Karlygash Ashirkanova’ya ise ödüllerini Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Başaran Öztürk verdi.

Rektörümüz Törende Konuştu
Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu törende yaptığı konuşmada, “Ben tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyor, dereceye girenleri ise tebrik ederek başarılarının devamını diliyorum. Ar-Ge Proje Pazarı’mıza ev sahipliği yapan Bakü Avrasya Üniversitesine Rektör Prof. Dr. Sayın Nazim Hüseynli nezdinde şükranlarımı sunuyorum. Bir diğer paydaş üniversitemiz Kazak Milli Kızlar Pedagoji Üniversitesine de Rektör Dr. Sayın Gulmira Qanay Hanımefendi nezdinde teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

Rektörümüz ayrıca başta Niğde TEKNOPARK A.Ş. Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rifat Battaloğlu olmak üzere pazarın başından sonuna kadar emek veren herkese teşekkür ettiğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.