Bilgi Merkezli Üniversite


 

Merkez Kütüphanemiz, Üniversitemiz Senatosu'nun 11.02.2016 tarihli ve 04 sayılı toplantısının 2016/024 sayılı "Kütüphane Yönergesi" kararı gereğince hizmetlerini sürdürmektedir. Üniversitemizin tüm akademik birimlerinde eğitim gören öğrenciler ile akademik ve idari personele hizmet vermektedir.

 

Sabiha Şahenk Merkez Kütüphanesi 5561 metrekare kapalı alana sahiptir. İçerisinde bulunan sergi salonu, kafeterya, multimedya salonu, konferans salonu, grup çalışma odaları, tek kişilik çalışma karelleri,  Mescit, internet erişim alanı ve geniş okuma salonları ile donanımlı ve modern bir kütüphanedir. Aynı anda 750 kişiye hizmet verebilecek oturma kapasitesine sahiptir.

Kütüphanemizde koleksiyon "Dewey Onlu Sınıflandırma" sistemine göre sınıflandırılmakta ve "Açık Raf Sistemi" ne göre hizmete sunulmaktadır. Kütüphanede bulunan materyallerin bibliyografik kayıtları Kütüphane Otomasyonu sistemine aktarılarak  internet üzerinden kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

 

Kütüphane koleksiyonu Üniversitemizin bilgi ihtiyaçları göz önünde bulundurularak her geçen gün zenginleştirilmekte ve yeni kaynaklar satın alınarak sürekli güncel tutulmaktadır.

 

 

 

 

ÇALIŞMA SAATLERİ

 

                                                                             

 

 

Akademik Takvim Dönemi

 

Hafta İçi    : 08.00 - 22.30

 

Hafta Sonu: 10.00 - 22.00

 

Tatil Dönemi: Hafta İçi

 

08.00 - 17.00

 

Vize ve Final Haftası :

 

08.00 - 24.00

 

MATERYAL SAYILARI

 

KİTAPLAR

54.871

CİLTLİ DERGİLER

4058

TEZLER

3154

E-KİTAPLAR   (veri tabanı içerisinde )

297.553

E-DERGİLER(veri tabanları içerisinde çakışmasız tek başlık)

 

31.876

E-TEZLER (veri tabanları içerisinde)

4.500.000

 

 

 

 

 

VERİLEN HİZMETLER

1-      ÖDÜNÇ VERME HİZMETLERİ

Üyelik: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi mensubu olan Akademik ve İdari Personel ile Öğrenciler kütüphanemize üye olabilirler.

Ödünç Alma: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi mensubu olup üyeliğini aktif hale getirenler kütüphaneden ödünç kitap alabilirler. Ödünç kitap alırken üniversite kimliği gösterilmelidir.

2-      REZERV HİZMETİ: Rezerv koleksiyonu ders kitapları, yardımcı ders kitapları, KPDS, ÜDS, LES, KPSS Hazırlık kitapları gibi çok fazla kullanıcısı olan kaynaklardan oluşmaktadır. Rezerv kitapları, dersi veren Öğretim Üyesi / Görevlisinden gelen istekler doğrultusunda ve kütüphanecilerin seçimi, Kütüphane Yönetiminin onayıyla oluşturulur. Bu birimdeki kitaplar kütüphane içinde yararlanmak üzere kimlik karşılığı ödünç verilmektedir.

3-      KÜTÜPHANELER ARASI İŞBİRLİĞİ (ILL) HİZMETİ: Üniversitemizde görevli Akademik Personel, kütüphanemizde bulunmayan yayınlar için ILL birimine başvurarak diğer üniversite kütüphanelerinden kitap ve makale isteğinde bulunabilirler. Kütüphanemizde mevcut olmayan yayınlar ihtiyaç doğrultusunda KİTS (Kütüphaneler arası İşbirliği Takip Sistemi) veya TÜBESS (Türkiye Belge Sağlama Sistemi) yoluyla sağlanmaktadır.

       4- E-KAYNAKLAR HİZMETİ: Abone olunan ve TÜBİTAK /Ekual aracılığıyla erişilen veri tabanları, satın alınan elektronik kitap paketleri sayesinde e-kitaplara, e-dergilere, e-tezlere internet üzerinden tam metin erişmek mümkündür.

Aynı zamanda yıl içerisinde aboneliğimizin olmadığı veri tabanları, ilgili firmalar aracılığı ile belirli süreler için Deneme Erişimine açılmaktadır.

      5- SÜRELİ YAYINLAR HİZMETİ: Süreli Yayınlar Birimi, basılı ve elektronik dergilerin seçimi, sağlanması ve koleksiyona dâhil edilmesi süreçlerini gerçekleştirmekte ve bu koleksiyonun kullanımı ile ilgili olarak kullanıcılara rehberlik etmektedir.

      6- BAŞVURU HİZMETLERİ: Araştırmacı ve kullanıcılara kütüphaneden yararlanma, kaynak sağlama, yayın tarama işlemlerinde yardımcı olunmakta ve kullanıcı eğitimi yapılmaktadır.

      7- TEZLER: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Enstitülerinde yapılmış Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri kütüphane içerisinde yararlanılmak üzere kullanıma sunulmaktadır.

      8- 100 kişi ve 57 kişi kapasiteli konferans salonlarında da kültürel faaliyetlerde bulunulmaktadır. Kütüphane içerisinde kablosuz internet (wi-fi) mevcuttur.

      9- FOTOKOPİ HİZMETİ: Kütüphanemiz fotokopi servisinden kitap, dergi, müracaat kaynakları (Ansiklopedi vs.) ve Tezlerden (Yalnızca Açık Erişime İzin Verilmiş Olanlar) telif hakları gözetilerek oluşturulan çekim kriterleri dahilinde fotokopi çektirebilir.