Üniversitemizde Türkiye Çevre Haftası Etkinlikleri Düzenlendi

Üniversitemiz Atık Yönetimi Koordinatörlüğü tarafından 5-9 Haziran Türkiye Çevre Haftası Etkinlikleri kapsamında etkinlik düzenlendi.
Üniversitemiz kampüsündeki açık yeşil alanda gerçekleştirilen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Harun Dikici, Niğde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Necmettin Şeker ile Üniversitemiz akademik ve idari personeli katıldı.
Etkinlik kapsamında atık toplardan lavanta saksısı, kompost atölyesi, plastik kapaklardan Üniversitemizin logosu yapıldı. Etkinlik sonunda Atık Yönetimi Koordinatörümüz Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci ile Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Elemanı Dr. Kemal Sülük, katılımcılarla sürdürülebilir çevre temalı sohbetler gerçekleştirirken, ayrıca katılımcılara çay ve atıştırmalıklar da ikram edildi.

“Amacımız Sıfır Atıkta Öncü Üniversitemizi Dünyada Daha Tanınır Hale Getirmek”
Etkinlikte konuşan Atık Yönetimi Koordinatörümüz Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci, sürdürülebilir çevre ve kampüs uygulamalarımızın sıfır atıkta öncü Üniversitemizi dünyada daha tanınır hale getirmek olduğuna vurgu yaptı. Konuşmasında Atık Yönetimi Koordinatörlüğü ile Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinin faaliyetlerine vermiş olduğu desteklerden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu’ya teşekkürlerini sunan Deveci, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Bugün de öğrencilerimizde depozito iade sistemine adaptasyon ve atık oluşumunu azaltmak için kupa dağıtımı ve ikramlar, atık toplardan saksı ve kapaklardan üniversite amblemi ile atkl azaltımı konusunda öncü çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Sabah yaklaşık 70 öğrenciyle kompost atölyesi ile küçükten büyüğe eğitim anlayışımızla çalışmaya devam ediyoruz.”

“İlk 100’ü Hak Eden Bir Üniversiteyiz”
Programda konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs çalışmaları ve sıfır atık uygulamalarıyla dünyada bu alanda ilk 100’ü hak eden bir yükseköğretim kurumu olduğunu belirtti. 
Üniversitemizin Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Çalışmalarında Türkiye’deki 11 pilot Üniversite arasında yer alan ve bu çerçevede önemli uygulamalar hayata geçirerek “Sıfır Atık Belgesi”ni almaya hak kazanan ilk yükseköğretim kurumu olduğunu belirten Rektörümüz, konuşmasında Üniversitemizin Sıfır Atık En İyi Uygulama Ödülü aldığını da hatırlattı. Rektörümüz ayrıca “Greenmetric’te bu yıl 357’nci sırada yer almayı başararak tüm dünyada ilk 500 üniversite arasındaki yerini koruyan Üniversitemiz hak ettiği ilk 100 sıralamasına gireceğinden hiç şüphem yok.” dedi.
Rektörümüz son olarak “Ayrıca başta Atık Yönetimi Koordinatörümüz Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci Hocamız olmak üzere, bu güzel organizasyonun tertip edilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, Çevre Hafta’nızı kutlayarak iyi eğlenceler diliyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.