Üniversitemizde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Etkinlikleri Düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 85. yılında yurt genelinde olduğu gibi Üniversitemizde de etkinliklerle anıldı.

 

Üniversitemiz 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen anma töreniyle başlayan program, akabinde Üniversitemiz Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki "Atatürk ve Milli Egemenlik" konferansıyla devam etti.

 

Atatürk ve Milli Egemenlik" Konferansı

Üniversitemiz Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu ile birlikte Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hamdi Doğan ve Prof. Dr. Nafiz Tok, Genel Sekreter Vekilimiz Abdulgani Özkan, akademik ve idari birim yöneticileri, Üniversitemiz akademisyenleri ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, her milletin kimliğinin ana unsurlarından birinin o milletin kültürel değerleriyle birlikte içinden çıkardığı kahramanlar olduğunu belirtti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de Türk milleti için böyle bir kahraman olduğuna vurgu yapan Rektörümüz Uslu, konuşmasının devamında "Gazi Paşa ve silah arkadaşlarının Türk milletinin karakterinden ilhamla verdikleri mücadeleler, bugün ülkemizin ve milletimizin dünyada saygın bir yer edinmesini sağlamıştır. Onların kanla ve irfanla kurdukları Cumhuriyet’imiz, bir asırı devirmiş ve yeni yüzyıla Türkiye Cumhuriyeti ismiyle damgasını vurmak için bugünlere gelmiştir." ifadelerini kullandı.

 

"Cumhuriyet Aydınlığıyla Çalıştık ve Çalışmaya Devam Edeceğiz"

Anadolu’nun Yükseköğretim ve Bilimde Parlayan Yıldızı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak biz de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı bu yolda Cumhuriyet aydınlığıyla durmaksızın çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz diyen Rektörümüz Uslu, "Bu duygu ve düşüncelerle, bir asırlık Cumhuriyet çınarımızın banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onun manevi şahsında tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, şükran ve tazimle anıyorum." diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Program Rektörümüz Uslu'nun konuşmalarının ardından Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Öztürk'ün "Atatürk ve Milli Egemenlik " konferansıyla devam etti. Konferansta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele ve sonrası Cumhuriyet'in kurulmasına ilişkin yaptıkları ve ortaya koyduğu liderlik hakkında bilgi veren Öztürk, milli egemenlik şuurunun Türk milletinde oluşma sürecini anlattı. Öztürk konuşmasını "Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Anadolu'nun Türk yurdu olmasında mücadele eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum." diyerek sonlandırdı.

Konferans, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu'nun Doç. Dr. İbrahim Öztürk'e hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.09.05'te Anma Töreni Gerçekleşti


Merkez yerleşkemizdeki 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen törene Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hamdi Doğan ve Prof. Dr. Nafiz Tok, Üniversitemizin akademik ve idari personeli ile öğrencilerimiz katıldı.

09.05'te siren çalınması ve saygı duruşu ile başlayan tören İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Akabinde günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Rektör Yardımcımız Prof Dr. Hamdi Doğan ise şunları söyledi: "1938 yılında sonsuzluğa uğurladığımız Büyük Atatürk; azmi, kararlılığı, ileri görüşlülüğü ve önderliğiyle nasıl ki yaşamında milletimize bağımsızlık yolunda liderlik yaptıysa, bugün de bize bıraktığı mirasla yolumuzu aydınlatıyor. Asil Türk milletinin sinesindeki kahramanlığın tecellisi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 85 yıldır olduğu gibi bundan sonra da muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma yolunda bizlere ilham kaynağı olacak, dünya tarihine altın harflerle yazılan adıyla geleceğimize ışık tutacak."

Rektör Yardımcımız Doğan, konuşmasının sonunda "Ebediyete irtihalinin 85'inci sene-i devriyesinde Cumhuriyetimizin banisi, Milli Mücadele'mizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve tazimle anıyor; onun manevi şahsında tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla yad ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Tören anma konuşmasının ardından son buldu.