Üniversitemiz İle Kazak Milli Kızlar Pedagoji Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Üniversitemiz Niğde TEKNOPARK A.Ş. ile Kazak Milli Kızlar Pedagoji Üniversitesi arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ar-ge, proje geliştirme ve ticarileştirme ve tecrübe paylaşımı konularında çok kapsamlı bir iş birliği protokolü imzalandı. 

Protokol Kapsamında Hackathon Organize Edilecek ve Tecrübe Paylaşımı Yapılacak
Protokol kapsamında öğrencilerin Kazakistan’daki Tomiris Start-Up Desteği'nden faydalanmasına ilişkin karşılıklı mentörlük desteği sağlanacak ve iki üniversite ortaklığında Kazakistan'da uluslararası hackathon düzenlenecek. Ayrıca protokolde çevrim içi ve yüzyüze eğitim ve etkinlikler aracılığıyla tecrübe paylaşımı faaliyetleri de gerçekleştirilecek.

Protokolle Kazakistan Bilim Fonlarına Yönelik Ortak Projeler Hazırlanacak
Öte yandan proje geliştirme ve ticarileştirme süreçlerine de odaklanan protokol çerçevesinde Kazakistan Bilim ve Yükseköğrenim Bakanlığı'nın bilim fonlarına yönelik her iki üniversite ortaklığında projeler hazırlanacak ve Kazakistan'da girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine yönelik politika ve yönetmelik oluşturulmasına katkı sağlanacak.

“Üniversitemizin Girişimcilik ve Ar-ge Potansiyelini Kullanarak Önemli Katkılar Sağlayacağız”
Protokol imza töreninde bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Kazak Milli Kızlar Pedagoji Üniversitesi ile imzalanan bu iş birliği protokolüyle iki üniversite arasında özellikle ar-ge, ticarileştirme ve proje geliştirme ile bilim fonlarından faydalanma açısından karşılıklı yararlar elde edileceğini ifade etti. Üniversitemizin özellikle Niğde TEKNOPARK A.Ş. ve Teknoloji Transfer Ofisi aracılığıyla girişimcilik ve ar-ge potansiyelini kullanarak Kazakistan’da ar-ge ve girişimcilik ekosisteminin oluşturulmasına önemli katkılar sağlayacağının altını çizen Rektör Uslu, ayrıca imzalanan bu protokol ile kardeş Kazakistan ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin güçlenmesi, politika entegrasyonunun artırılması ve iki ülke adına girişimcilik ekosistemi ile ticaret ilişkilerinin geliştirilmesinin hedeflendiğini de belirtti. Rektör Uslu son olarak protokolün her iki tarafa hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Protokol, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi adına Rektör ve Niğde TEKNOPARK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Uslu; Kazak Milli Kızlar Pedagoji Üniversitesi adına ise Prorektör Dr. Zakir Jumakulov tarafından imzalandı.
Tören, protokolün imzalanması ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.